Владислав Джулай працює над створенням вітчизняного тепловізора
Черкаський студент Владислав Джулай став знаменитістю: про нього не лише розповіли черкаські ЗМІ, а й показали центральні канали. 21-річний хлопець змайстрував перетворювач напруги, який можна використовувати в польових умовах, до того ж при низьких температурах. Таке замовлення талановитий винахідник отримав від бійців із фронту. Інформує власний кореспондент «Нової Доби».
– Зателефонував мій друг-волонтер Юрій і сказав, що потрібен перетворювач напруги, бо військові в зоні АТО не мають можливості заряджати електропристрої: мобільні телефони, планшети, рації, – розповідає Владислав Джулай. – Я захопився цією ідеєю, прочитав багато літератури. Деталі були, бо займаюся електронікою давно й назбирав їх. Правда, спалив не одну схему, але домігся потужності 100 Вт. Це не винахід, а відкриття, бо на основі наявних схем я методом експериментів розробив унікальну схему. На роботу пішло 3 – 4 дні. Це перший вітчизняний такий перетворювач напруги, відразу в нього можна підключити 5 приладів.
«Перетворювач напруги з 12 на 220 Вольт, потужністю майже 100 Вт, підключається до автомобільного чи іншого акумулятора, який має напругу 12 Вольт. Собівартість такого приладу, за словами відкривача, приблизно 250 грн, тоді як китайський коштує щонайменше 1 000 грн. Особливість цього приладу – він працює при -20... -30 градусах. Китайські ж вироби мають мікросхеми, які відмовляють уже при температурі +5 і нижче, тобто вони призначені для теплих приміщень, автомобілів
Відкриттям студента зацікавилася обласна влада й виділили кошти на 10 таких приладів – пробну партію.
– Сподіваюся, це буде реальна допомога нашій армії. Друзі з мого міста, які зараз на фронті, телефонували й сказали, що чекають на мої прилади, бо в полі, лісосмугах та й у деяких населених пунктах немає електроенергії, – не приховує задоволення своєю роботою Владислав Джулай. – Прилад можна використовувати ще й для туристичних поїздок.
Владислав народився в Кіровограді, згодом сім’я переїхала в Ульяновку цієї ж області. Тут хлопець 2010 року закінчив ПТУ №11 за спеціальністю «автокранівник». Однак хотів продовжити навчання. Шукав навчальні заклади в Інтернеті й до вподоби йому припав Черкаський політехнічний технікум.
– Тут дуже сподобалося навчатися, займався й у гуртку, де паяв схеми, ремонтував різну електроніку: комп’ютери, осцилографи, телефони, телевізори, – каже Владислав. – Усе це приносять небайдужі люди, які не хочуть викидати непридатні прилади, а знають, що тут є студенти, яким це знадобиться.
Отримавши диплом автоелектрика, здібний хлопець вступив на 3-й курс факультету «Комп’ютеризовані технології, машинобудування і дизайн» Черкаського державного технологічного університету. Нині навчається на інженера-автомеханіка.
– Зараз розробляю схеми тепловізора. Уже є деякі напрацювання. Потрібен спонсор, хоча я намагатимуся зробити його недорогим на відміну від імпортних, – ділиться планами студент. – Це поки розробки. Навіть не знаю, коли буде результат. Сам вивчаю, шукаю про це матеріали, де тільки можна. Тепловізор дуже потрібний нашим військовим. Він реагує на тепло: людину, машину, фіксує це своїми датчиками й виводить на дисплей різні кольори. Хочу зробити такий прилад, щоб реагував на об’єкти на відстані до кілометра. Це буде дійсно значна допомога нашим бійцям.